Toamna ne confruntam cu cele mai multe pusee de raceala.
In cabinetul meu, lunile septembrie-noiembrie sunt cele in care virozele respiratorii ating cel mai inalt prag.
Vantul este responsabil de purtarea speciilor virale de la un copil la altul, iar scaderile rapide de temperatura au efecte negative asupra sistemului imunitar.
Copii sunt cei mai afectati de aceste viroze datorita unui sistem imunitar inca imatur.
Despre cel mai bun remediu de imunitate natural pe care l-am facut fetitei mele poti sa citesti si aici.
Toamna ofera-i celui mic dulciuri sanatoase pentru o imunitate de fier!
Dar care sunt acestea?
Pe primul plan sunt fructele; bogate in vitamine acestea hidrateaza si confera organismului un aport extraordinar de nutrienti care stimuleaza procesul de imunitate naturala.
Fructele de toamna: strugurii, merele, perele sunt dulci, zemoase, cu un continut crescut de vitamina C naturala, iar zaharul din acestea este lent absorbit de organismul celui mic.
Produsele stupului sunt cele pe care nu le pot trece pe un plan secund, poate si din cauza mineralelor si vitaminelor existente in ele.
"Super-alimentele" cum sunt denumite polenul, pastura, laptisorul de matca si mierea - alimente vii care contribuie alaturi de fructe la portia de dulce sanatos pe care sa i-o oferi celui mic.
Si pentru ca fiecarui copil ii plac bomboanele si caramelele, Apidava a creat caramelele cu polen perfecte!
Moi, dulci, aromate, fara sa creeze senzatia de "clei" in gura cum o fac alte caramele, sunt ideale pentru pachetelul de la scoala sau pentru momentul de pauza dulce a fiecarui copil.
Doza de minerale de care cel mic are nevoie in aceasta perioada este oferit de un alt dulce-sanatos: mierea de albine.
Pont!
Pentru o valoare mai crescuta a acestor nutrienti adauga o lingurita de miere peste cateva seminte (transformandu-le in batoane sanatoase)
Citeste aici reteta mea de granola din cereale si seminte cu miere!
Apidava a venit cu ideea unui recipient de miere sub forma de ursulet.
Jasmine l-a indragit imediat cum l-a vazut si a declarat:
"-Acesta este ursul meu de miere si-i voi face si o poezie:
Ursuletul Martinel
Ne invata-un cantecel
Despre mierea din stupina
De la vrednica albina.
Cum zboara ea singurica
Si aduna fara frica
Roua florilor din zare
Si ne-o da la fiecare.
Si-apoi fagurii din ceara
Apidava le prepara
In bomboane extrafine
Cu miere de la albine.
Sunt un deliciu pentru iubitorii de porduse apicole.
RăspundețiȘtergeream inceput sa iubesc si sa prefer produsele apicole, sunt naturale si mai sanatoase.
RăspundețiȘtergeresunt foarte bune caramelele dar si mierea de la Apidava e un deliciu pentru cea mica cu laptele de seara ;)
RăspundețiȘtergereDa, asa este!
ȘtergereMda, uite asa ceva mi-ar trebui si mie pentru cel mic ca deja a venit frigul si se smiorcaie...
RăspundețiȘtergereImi plac dulciurile asa ca nu-l refuz pe Martinel daca imi face vreo vizita.
RăspundețiȘtergereSunt convinsa ca produsele de la Apidava sunt bune, asa cum sunt cele pe care le-am consumat eu, trebuie sa fie si celelalte!
RăspundețiȘtergereSi noi consumam miere de la Apidava- mi se pare ca este cea mai buna! Felicitari pentru poezioara!
RăspundețiȘtergereMultumim!
ȘtergereAceste caramele mi se par tare potrivite pentru copii.
RăspundețiȘtergereCaramelele chiar sunt delicioase si sanatoase. Si picii mei le adora.
RăspundețiȘtergereDa, asa este!
ȘtergereCaramelele sunt favoritele mele si de cand am primit ursuletul cu miere de la Apidava, fetita mea a inceput sa consume miere mai des
RăspundețiȘtergere